Тим, хто ніяк не пов'язаний з поняттям "склад", може здатися, що його завдання полягає тільки в зберіганні вантажу на стелажах і все. Керівники складу були лише раді, якби все було так просто. Але склад — це складна структура, призначена для зберігання та складування запасів, забезпечення безперебійного виконання замовлень клієнтів.
Щоб це реалізувати, існує таке поняття, як складська логістика — технологія раціонального управління прийомом, обробкою, розподілом і складуванням вантажів для подальшої їх видачі за призначенням. Немає певної інструкції, дотримуючись якої можна моментально підвищити ефективність показників складу. Але є загальноприйняті методи, які дозволяють вивести складську логістику на новий рівень.
Навігація по статті
Стелажне зберігання, як основа будь-якого складу
Залежаний на складі товар затримує гроші, знижує ефективність всього підприємства. До нереалізованих товарів належить не тільки продукція, яку не вдається продати, але й дефектний, прострочений товар, незадіяна сировина. Якщо ви побачили на своєму складі такі позиції, то, швидше за все, ваша система зберігання підібрана неправильно.
Сучасні склади відрізняються від тих, що були раніше. Вони стали більшими як за площею, так і за висотою. До традиційних завдань зберігання штучного товару додалися складніші — розміщення важких піддонів із вантажем. Тому для максимально ефективного використання всього вільного простору та надійного зберігання продукції на палетах потрібні спеціальні системи — палетні стелажі. Великий асортимент моделей дозволяє вибрати конструкцію, що підходить певному типу складу.
Нашому постійному клієнту на новому складі класу А потрібно було організувати ефективне зберігання великої кількості товарів. Враховуючи висоту приміщення — 12 метрів, і величезну кількість піддонів з продукцією, ми встановили палетні стелажі Profi висотою 11,5 метрів. Ця стелажна система дозволяє максимально використовувати всю висоту приміщення і розмістити 7600 палет формату FIN.
Логістика складу має першочергове завдання — максимально задіяти обсяг приміщення за рахунок чого знизити витрати на зберігання товару. Цьому сприяє зонування складу та правильно підібране стелажне обладнання. Основні критерії та алгоритм підбору конструкцій можна знайти в нашій статті.
Призначення навантажувальної техніки
Оснащення сучасного складу — це пошук та підбір оптимальної техніки, яка дозволить оперативно обслуговувати системи зберігання та виконувати традиційні завдання складу. Найбільш популярною на сьогодні є складська техніка Тойота. Компанія постійно впроваджує інновації в машини, що підвищує ефективність роботи оператора, дозволяє покращити показники складу.
Найбільш популярними видами техніки є:
- Ручний візок — універсальна техніка для переміщення невеликого вантажу на короткі дистанції. Деякі моделі оснащені вагами та підходять для підприємств, де ключовим моментом є зважування товарів.
- Штабелери — призначені для укладання вантажу на висоту до 6 метрів, інші моделі — до 13 метрів. Штабелер підходить для складу з палетною системою зберігання, може працювати у вузьких міжстелажних проїздах.
- Вилкові навантажувачі використовують для обслуговування стелажів з великим обсягом зберігання. Техніка дозволяє піднімати вантаж вагою 8 тонн. Залежно від типу двигуна навантажувачі можуть працювати як всередині приміщення, так і на відкритих складах.
Управління складською логістикою стає простіше за наявності високотехнологічної навантажувальної техніки. Вона знімає з працівників складу важку роботу, скорочує час виконання завдань і дозволяє працювати в екстремальних для людини умовах. І навіть з появою на ринку складських технологій, таких як безпілотники, розумні окуляри або спеціальні екзоскелети для працівників, навантажувальна техніка залишатиметься актуальною при створенні автоматизованого складу.
Оптимізація складських процесів за допомогою підйомного обладнання
Існують склади, які розміщуються на кількох рівнях приміщення. Це дуже компактно та економно, але виникає питання: "Як забезпечити ефективне переміщення вантажу між поверхами?" Вибрати вантажопасажирський ліфт — не варіант, тому що для такого обладнання окремо потрібне машинне приміщення. Тому оптимальним варіантом стане встановлення вантажного підйомника.
За допомогою підйомного обладнання переміщувати палети з вантажем між поверхами просто та безпечно. Підйомник займає мінімум місця, за рахунок відсутності машинного відділення, прискорює переміщення палет, підвищує продуктивність роботи співробітників, скорочує час простою машин, позитивно впливає на вантажообіг товару.
Оптовому дистриб'ютору продуктів харчування потрібно було піднімати ящики та палети на 2 поверх складу, де розміщувалася зона вивантаження. Ми встановили гідравлічний консольний підйомник з висотою підйому 4,5 метри. Для безпеки вантажу під час транспортування додатково підйомник оснастили гратчастою огорожею.
Купуючи вантажні підйомники у надійного виробника, ви отримуєте потужне обладнання з дворазовим запасом міцності. Залежно від типу складу та завдань ви можете вибрати ножичні та консольні підйомники. Серед їх переваг виділяють:
- значний ресурс та високу ефективність;
- надійність та безпеку при переміщенні вантажу;
- скорочення витрат на персонал;
- немає потреби у наявності дозвільних документів від органів контролю.
Постачальнику побутової техніки потрібно було розвантажувати автомобілі та переміщувати палети на 2 поверх прямо на склад. Оскільки шахта вже була готова, підйомник виготовили під її параметри з висотою підйому 3600 мм. Враховуючи велику вагу побутової техніки, ми встановили ножичний підйомник з максимальною вантажопідйомністю — 1500 кг.
Оптимізація складської логістики складається з цілого комплексу заходів, що дозволяють покращити рівень ефективності всього підприємства. Спрощення та прискорення перевантажувальних робіт на складі — частина оптимізації для досягнення якої відмінно підходить підйомне обладнання.
Комплексне автоматизоване рішення
“Як підвищити швидкість обробки вантажу та збільшити корисну площу зберігання?” — за допомогою багатоповерхової мезонінної платформи. Конструкція дозволяє максимально ефективно використовувати всю висоту приміщення, підвищити щільність зберігання товару. Разом з підйомним обладнанням таке рішення дозволяє оптимізувати перевантажувальні роботи на складі.
Клієнт звернувся до нас із завданням розробити систему, яка дозволить розмістити продукцію на складі площею 3000 кв. метрів без втрати швидкості вантажопотоків. Вирішили встановити триповерховий мезонін з комбінованою системою зберігання: 920 палетних місць на 1 поверсі, 305 поличкових стелажів на 2 рівні та 120 секцій на 3 поверсі.
Вмонтований рольганг з поворотними секціями з'єднує всі 3 рівні мезоніну, підвищує швидкість транспортування вантажів з верхніх рівнів. Враховуючи високу інтенсивність вантажопотоку, для оптимізації робочих процесів на склад була потрібна потужна та продуктивна техніка. Тому ми запропонували клієнту електроштабелер Toyota SWE140.
Існує також спеціальне рішення, яке дозволяє зберігати на складі велику кількість штучних товарів, прискорює процес збирання замовлень та мінімізує людську працю — це автоматизований мезонін. Являє собою багатоповерхову систему палетних або поличкових стелажів з інтегрованою конвеєрною системою, по якій можна переміщувати коробки, тару з продукцією або сировиною. Додатково рольганг може бути оснащений модулем Pick by Light для спрощення та прискорення процесу комплектації замовлень та зниження помилок.
Така система, альтернатива паперовим носіям, представлена у вигляді дисплея з кнопками керування та LED-індикатором, що загоряється навпроти потрібної позиції. Технологія Pick to Light у 2 рази підвищує продуктивність складу та встановлюється у комплексі з автоматизованою складською системою.
За рахунок модульної конструкції мезонін може встановлюватися в приміщенні будь-якого типу, тим самим розділяючи склад на кілька функціональних зон — зону приймання, комплектації, упаковки, відвантаження тощо. Таку систему часто використовують фармацевтичні компанії, сортувальні та логістичні центри, сфера рітейлу та електронної комерції. Автоматизовані мезонінні стелажі є інструментом інтралогістики — більш ефективного способу переміщення товарів з пункту А до пункту В. Серед переваг даного рішення виділяють:
- ефективне використання всього складського приміщення;
- економію часу на транспортування та комплектацію за рахунок спеціальних систем;
- розподіл площі складу на функціональні зони;
- можливість скорочення персоналу до мінімуму.
Отже, ви визначилися зі стелажною системою, вибрали оптимальну навантажувальну техніку та підйомне обладнання. На цьому завдання логістики складу не закінчуються, адже далі потрібно контролювати та аналізувати роботу, виявляти слабкі місця, виправляти їх з метою оптимізації. Якщо ви хочете дізнатися більше, наприклад, про те, як автоматизація складської логістики допоможе вашому складу або у вас залишилися питання, залишайте заявку внизу цієї сторінки. Спеціалісти Форстор знають, що таке ефективний склад, тому проконсультують вас із будь-якого питання.