You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

5 Типових помилок при виборі обладнання на склад

5 Типових помилок під час вибору обладнання

Ваш склад укомплектований дорогим та сучасним обладнанням, площі приміщення достатньо, однак показники ефективності як і раніше, залишають бажати кращого? Швидше за все, при підборі системи зберігання та складської техніки були допущені помилки, які спричинили проблеми з продуктивністю. Але не варто панікувати – ми розповімо, як оперативно виявити та усунути прорахунки, не вдаючись до масштабного переобладнання!

Навігація за статтею

Основні типи помилок під час підбору обладнання

У даній таблиці ми зібрали і впорядкували типи помилок, що найчастіше зустрічаються, а також їх докладні приклади:

Основні помилки

1. Помилки під час підбору складської техніки

Неправильна висота щогли

Дуже часто розміщуючи систему зберігання не беруть до уваги відстань від верхнього краю щогли штабелера/навантажувача до піддону, який він переміщує. Як наслідок – верхні рівні стелажів не можна використовувати для зберігання вантажів, оскільки щогла штабелера упреться в інженерні комунікації.

Неправильна висота щогли

Щоб такого не трапилося, перед тим, як зробити вибір складської техніки, дізнайтеся висоту щогли в піднятому положенні, і порівняйте цей показник з висотою стелажів до комунікацій.

Неправильно підібрані габарити техніки

Щоб процес завантаження та вивантаження товарів на складі займав менше часу та зусиль, важливо правильно підібрати і висоту навантажувача або штабелера зі складеною щоглою. Для чого це потрібно? Наприклад, вам потрібно терміново розвантажити фуру з товарами, але щогла навантажувача виявилася занадто високою – техніка просто не увійде до кузова! Крім того, аналогічна ситуація можлива під час пересування техніки під стелажами або мезоніном: ваш навантажувач не зможе проїхати під конструкцією.

Неправильні габарити техніки

Помилки при розрахунку відхилення щогли

Ще одна поширена проблема – розміщення вантажів на стелажах без урахування відхилення щогли навантажувальної техніки. Прагнучи забезпечити якомога щільніше зберігання, нерідко відстань між рівнями стелажів розраховують, ігноруючи величину відхилення щогли техніки від вертикального положення. Відхиляючись, щогла також змінює кут нахилу палети з вантажем, а значить – потрібно більше місця між ярусами для того, щоб навантажувач або штабелер міг зняти або вивантажити товар на полицю.

Помилки відхилення щогли

Невідповідність AST та ширини міжстелажного проходу

Визначаючи достатню ширину проїзду для техніки, зазвичай беруть до уваги AST, практично не залишаючи запас вільного місця. Але найчастіше оператор навантажувача не має настільки високої кваліфікації, що дозволяє швидко і безпечно працювати в проїздах з шириною, що дорівнює AST техніки. Крім того, вантажі можуть звисати з піддонів, що ще більше ускладнить завдання.

Ми рекомендуємо додатково додати близько 20% до величини AST, розраховуючи параметри проїздів для техніки між стелажами.

Невідповідність AST

2. Помилки під час розрахунків

Простоювання окремих ділянок складу

Пропускна здатність окремих функціональних зон складу може суттєво відрізнятися, що неминуче призводить до підвищеного навантаження на одні ділянки, та простою інших. Причина – неправильний розрахунок пропускної спроможності.

Наприклад, приміщення зони обробки товару може бути занадто маленьким, щоб розмістити кількість працівників, достатню для оперативної роботи з вантажами, що надходять з конвеєра із зони завантаження. Щоб такого не сталося – ще на етапі проектування складу розрахуйте потенціал кожної функціональної зони.

Помилки під час розрахунків

Неправильний ваговий контроль вантажів

Як правило, перед тим, як відвантажити товар клієнту, проводиться контроль ваги. За наявності у ваги суттєвої похибки (>50% від мін. ваги артикула) ви отримаєте некоректний результат. Щоб ваговий контроль був точним, використовуйте якісне обладнання для зважування, а також проводьте процедуру в кілька етапів, до завершення збирання замовлення. Це дозволить не перевіряти ще раз готові до відвантаження замовлення.

Ваговий контроль

Кількість персоналу та техніки не відповідає максимальному товаропотоку

Якщо з метою економії при наборі персоналу та закупівлі техніки ви нехтуватимете піковими значеннями товаропотоку, склад неминуче втратить в ефективності. Адже вам не вистачить ресурсів для забезпечення оперативної обробки та відвантаження за максимального товаропотоку.

На те, щоб укомплектувати склад додатковою технікою та найняти більше персоналу, піде дорогоцінний час, за який ви можете втратити великих замовників, не готових миритися із затримкою поставок. Щоб такого не трапилося, враховуйте можливі піки перед закупкою вантажної техніки та розрахунком кількості персоналу. 

Кількість персоналу та техніки

Недостатня кількість акумуляторів для складської техніки

Щоб електронавантажувачі та штабелери могли функціонувати без простоїв, важливо заздалегідь розрахувати потрібну кількість акумуляторів для навантажувачів. Для цього достатньо скористатися такою формулою:

t заряду – час заряду акумулятора

t розряду – час розряду акумулятора

Формула

Наприклад, якщо час заряду становить 7 годин, а час розряду 6, то N дорівнюватиме 2,16. Це означає, що для ефективної роботи без простою потрібно щонайменше 2 АКБ. Крім того, важливо заздалегідь визначитися з типом батарей: це може бути свинцевий або літієвий акумулятор. Незважаючи на більш високу вартість Li-ion батарей, ми рекомендуємо використовувати саме їх:

  • термін служби вищий, ніж у свинцевих;
  • зарядка швидше (1,5-2 години для повної зарядки);
  • перепакування не потрібне;
  • не потрібна окрема кімната для заряджання техніки, бо батареї не виділяють шкідливих речовин у повітря.

Акумулятори для техніки

3. Помилки у використанні матеріальних засобів

Неправильний підбір обладнання для складу

Часто на склад закуповується техніка і обладнання, яке має невиправдано високі технічні характеристики. Допустимо, ваш склад має висоту стель лише 5 м, але для роботи з вантажами ви закупили електроштабелер з висотою підйому 6 м і більше. Така помилка лише збільшить витрати вашого бізнесу, але не зробить склад більш продуктивним.

Неправильний вибір техніки

Занадто великий штат персоналу

Невиправдано велика кількість складських працівників аж ніяк не впливає позитивно на швидкість виконання операцій – частина персоналу просто не діятиме. Щоб не допустити подібної помилки, проводять ABC-аналіз складу, що класифікує ресурси підприємства за ступенем їх значимості. До речі, ми вже писали про те, як правильно мотивувати співробітників складу, щоби навіть невеликий колектив ефективно справлявся із завданнями.

Технологія роботи не враховує збільшення товаропотоку

Якщо потік товарів на складі відчутно зріс, але технологія роботи залишилася незмінною, на обробку вантажів потрібно більше ресурсів. Наприклад, коли склад тільки починає свою роботу, можна успішно справлятися з обробкою вантажів за допомогою ручної технології.

Технологія роботи та зростання товаропотоку

Але коли товарообіг зростає, слід запровадити механізовану технологію роботи для підвищення ефективності складу – наприклад, встановити ліфт для підйому вантажів на мезонін. А коли товарообіг зросте ще у кілька разів – автоматизувати склад за допомогою конвеєрних систем.

Радимо ще під час проектування складу підбирати технологію роботи з вантажем, враховуючи майбутнє зростання бізнесу.

4. Помилки при розміщенні вантажів на стелажах

Якщо зонування складу було проведено некоректно, або ж не проводився ABC-аналіз, це загрожує втратою продуктивності та фінансів. Яскравий приклад – найбільш “ходовий” товар зберігається надто далеко від зони навантаження. Знадобиться більше працівників складу, щоб оперативно обробляти замовлення, що вдарить по бюджету підприємства. Якщо ж провести ABC-аналіз, можна спочатку розташувати товари з більшою оборотністю ближче до ділянки навантаження.

Неправильно розташований вантаж

5. Помилки у техніці безпеки

  • Мезонін без захисного огородження – співробітники можуть впасти з верхнього рівня під час роботи з вантажем;
  • Відсутність захисту для стелажів – падіння системи зберігання у разі зіткнення з технікою;
  • Оператор навантажувача або штабелера без підготовки переходить до керування технікою з щоглою більшої висоти – неминучі зіткнення зі стелажами, пошкодження системи зберігання та техніки;
  • З вантажної техніки на немарких шинах не знімається статичний заряд – обладнання може вийти з ладу, а оператор отримає фізичні ушкодження;
  • Вантажі розташовані безпосередньо біля нагрівальних радіаторів – персонал може отримати опіки під час контакту з ними.

Порушення техніки безпеки

Звичайно, помилок, що призводять до зниження ефективності роботи складу, може бути набагато більше. Ми ж навели у прикладах найбільш значущі та поширені.

Крім того, не забувайте про те, що навіть за наявності грамотних розрахунків та ретельного аналізу роботи складу, не можна досягти високих показників продуктивності, економлячи на якості обладнання. Якщо ж дотриматися всіх цих умов, зростання вашого бізнесу не змусить на себе чекати!

Задайте своє питання