Ми живемо в часи, коли всі зациклені на ефективності. Ефективність компанії, відділу, людини, складу. Ефективність скрізь.
У цій статті ми не будемо "лити воду", а поговоримо про те, як порахувати ефективність роботи складу. Розберемо 2 групи показників та формули розрахунку кожного з них.
Чому дві групи показників?
Кожен бізнес має свої показники ефективності. Залежно від продукту, економічної ситуації, бізнес-моделі та ряду інших факторів. Вибирайте ті показники, які ближчі вам.
Як порахувати ефективність використання площі складу
Коефіцієнт використання площі
Його часто застосовують для оцінки ефективності планування складу. Для його обчислення потрібно знати площу корисного завантаження та загальну площу приміщення.
- Пвн — площадь корисного завантаження
- Пзаг — загальна площа приміщення
Коефіцієнт використовуваного об'єму
Покаже, наскільки ефективною є висотна система стелажного зберігання. Щоб його розрахувати, потрібно знати площу забудови та висоту стелажної системи. А також загальну площу та висоту приміщення.
- Пзб — площа забудови
- Вст — висота стелажів
- Взаг — загальна висота складського приміщення
Питоме навантаження
Показує масу вантажу на 1м² площі складу.
- М — загальна вага товарів, що зберігаються.
Для розрахунку може застосовуватися як загальна площа складу, так і площа забудови (як у цій формулі). В останньому випадку таке питоме навантаження називають вантажонапруженістю складу.
Як це виглядає на практиці
Давайте порахуємо ефективність системи фронтальних стелажів на прикладі одного з наших проектів. Для спрощення розрахунку, трохи округлимо числа. У результаті отримаємо точні дані, але наближені до реальності.
Дано:
- Загальна площа приміщення Пзаг = 3000 м²
- Висота приміщення Взаг = 6 м
- Маса палети з вантажем 400 кг
Ми спроектували та встановили палетну систему зберігання. Загальна площа забудови складає Пзб = 2521 м². Висота стійки стелажу Вст = 5,2 м. Загальна площа корисного завантаження Пвн = 4230 м². Місткість складської системи 4406 палетомісць. Тепер просто підставимо всі ці значення у формули і порахуємо.
Кпл = 4230/3000×100 = 140%
Коб = (2521×5,2/3000×6) × 100 = 72,8%
М = 400×4406 = 1762400кг
Нпт = 1762400/2521 = 699кг/м²
Що означають усі ці числа
Уявимо, що на складі немає нічого — просто стіни та підлога. Тоді в такому приміщенні можна було б зберігати на 40% менше вантажів — приблизно 3147 палет. При цьому вони були б розміщені впритул до стін, один до одного, не залишаючи ні міліметра вільного простору. Тобто доступу у навантажувача до них просто не було б.
Встановивши систему палетних стелажів, вдалося не просто збільшити місткість складу, а й оптимізувати вантажно-розвантажувальні роботи. Приріст ефективності – 140%!
При цьому обсяг корисної забудови склав майже 73%. Для фронтальних стелажів це дуже непоганий результат. Вище може бути лише у в'їзних стелажів (drive-in).
Завдяки рівномірному розподілу навантаження по стелажній системі, на 1 м² підлоги припадає всього 699 кг. Враховуючи, що стелажна система розрахована на 5 ярусів, тобто 400*5 = 2000. І ось замість цих 2 тонн, навантаження на квадратний метр складської підлоги становить усього 700 кг.
Навантаження на квадратний метр підлоги знижено на 65%!
Економічні показники ефективності складу
Основний серед них — загальні логістичні витрати на одиницю вантажу. Наприклад розрахуємо витрати на тонну товару:
- ∑Вт — сума логістичних витрат на тонну товару
Взагалі немає конкретного переліку витрат, які необхідно враховувати. Для кожного бізнесу вони свої. Тому при різному наборі витрат значення показника логістичних витрат може сильно відрізнятися. І аналітики нерідко вдаються до розрахунку кількох показників з подальшим аналізом.
Виробіток на одного працівника
Це вартість всіх вантажів, що переробляються за одиницю часу. Наприклад, розрахуємо годинний виробіток одного працівника.
- Вг — годинний виробіток на одного працівника
- Ввн — вартість вантажів, що обробили на складі протягом року.
- Т — середня кількість годин, яку відпрацьовує один працівник за рік.
- Ч — кількість працівників складі.
Навести реальний приклад не вийде, тому що для цього потрібні внутрішні дані про діяльність підприємства. Найчастіше — це комерційна таємниця. Але ви завжди можете самостійно розрахувати ефективність складу за економічними показниками своєї компанії. Просто підставте свої значення у ці формули.
Маючи під рукою ці дані, ви з легкістю можете розрахувати ефективність вашого складу. Це дасть розуміння того, наскільки можна покращити роботу складу та знизити витрати на складську логістику. Про підвищення ефективності складу ми вже писали:
Якщо є питання, пишіть нам на пошту через форму зворотнього зв'язку нижче. Або телефонуйте за номерами, які вказані зверху цієї сторінки.