You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

Розрахунок складу: що потрібно знати кожному?

Як розрахувати склад

Розрахунок складу дозволяє оцінити ефективність його роботи, рентабельність і окупність фінансових вкладень в складський проєкт. Чи можна розрахувати склад самостійно, не вдаючись по допомогу консалтингових компаній?

Звичайно, проте отримані за формулами дані будуть лише приблизними, і на практиці можуть призвести лише до втрати прибутку. Тому, в нашій статті ми зробимо акцент на показники, які дозволять оцінити роботу вашого складу, і більш точно скласти технічне завдання при замовленні логістичного проєкту. Крім того, ви будете краще орієнтуватися в основних параметрах, що впливають на роботу складу.

Интенсивність роботи

Вантажообіг – обсяг товарів, отриманих на склад і відвантажених з нього за певний проміжок часу. Виражається в грошовому еквіваленті:

  • ціни собівартості
  • закупівельні ціни

Розраховується вантажообіг за такою формулою:

Формула вантажообігу

ТО – товарообіг

В – вартість 1 тонни або 1 м3 товару

Слід аналізувати показники за рік, з кроком в місяць. Це дозволить дізнатися середній і максимальний показник вантажообігу.

Товарні запаси

Середній товарний запас — враховує весь обсяг товарів на складі за вибраний проміжок часу. Його можна розраховувати, використовуючи закупівельні ціни без націнки.

Товарні запаси

ТОВ1 – залишки товару на початок періоду

ТОВ2 – залишки товару на кінець періоду

Середня оборотність товару

Оборотність товарів на складі впливає на швидкість отримання прибутку підприємством. Для підрахунку показник вантажообігу за рік ділять на середній товарний запас:

Оборотність товарів

Якщо отриманий коефіцієнт невеликий — на складі накопичується занадто багато товарів. А надто високий показник свідчить про брак товарів, що може призвести до втрати вигідних угод.

Зонування складу

Простір складу ділиться на площі, які використовують для розміщення вантажів, і площі, на яких вантажі не зберігаються. Фахівці рекомендують підтримувати співвідношення 2:1, щоб використовувати склад з максимальною ефективністю. Крім того, не варто забувати про правильне оснащення приміщення: розрахунок стелажів для складу істотно збільшить корисну площу, і ви зможете зберігати більше товарів. Розрахунок площі складу включає ряд показників:

Зонування складу

Sкор – Корисна площа, на якій зберігається вантаж

Sдоп – Допоміжна площа для проїздів та проходів

Sпр – Площа ділянки прийому

Sкомпл – Площа ділянки комплектування

Sсл – Службова площа для робочих місць співробітників

Sпе – Площа приймальної експедиції

Sве – Площа відправної експедиції

Сума всіх цих показників і становить величину загальної площі складу для зберігання товарів

У висновку варто сказати про те, що будь-яка формула розрахунку складу дає дуже приблизні результати, які навряд чи можна використовувати для побудови повноцінної бізнес-стратегії. Однак, знаючи, на які параметри варто в першу чергу звернути увагу, ви можете зробити попередню оцінку до звернення в консалтингову компанію.

Задайте своє питання